שמורת עמק החולה - שמורת הטבע הראשונה בישראל מציעה למטיילים ולחובבי הציפורים אטרקציה מדהימה בכל עונות השנה...
שמורת עמק החולה - שמורת הטבע הראשונה בישראל
x דיווח על תקלה
תאור תקלה:
שם:
דואר אלקטרוני:
פרסום באתר ראש פינה

שמורת עמק החולה

Hebrew
תאריך: 20/03/2013 18:21   

הידעת כי שמורת החולה היא שמורת הטבע הראשונה שהוכרזה בארץ ישראל? אם אתם מבקרים באזור הגליל העליון ועמק החולה אל תוותרו על ביקור בשמורת הטבע הייחודית, שמהווה אטרקציה אטרקטיבית בכל עונות השנה.

עשרות אגמים, נחלים, מעיינות וביצות היו בעבר נחלתו של עמק החולה והשתרעו על פני 60 אלף דונם. כאשר הוחלט לייבשם, עם קום המדינה, נעלמו המים ואיתם עשרות אלפי מינים של חורש טבעי, צמחים, חיות ודגים נדירים.

למרבה המזל, עם תחילת הייבוש, קמה קבוצה של אקטיביסטים חובבי טבע ואנשי מדע ונרתמה להשאיר חלק מהסביבה הטבעית למטרות תיירות ומחקר. המאבק הציבורי הוביל בין השאר להקמתה של החברה להגנת הטבע ולהקצאה של כ-4000 דונם המוכרים לנו כיום כשמורת עמק החולה.

בניגוד לשמורות טבע דומות בעולם, שמורת עמק החולה לא בדיוק משמרת את המצב הקיים, אלא נוצרה באופן מלאכותי על ידי בניית סוללות עפר לתיחומו של האגם המלאכותי שנמצא בלב השמורה.

אך בין אם היא "אמיתית" או לא, השמורה היא ביתם של עשרות אלפי עופות נודדים, שחלקם מקננים כאן באופן קבוע וחלקם רק עוברים למלא מצבורים בדרך למקומות חמים יותר יותר בעולם. צפרים וחובבי טבע מגיעים לשמורת הטבע במטרה אחת, לראות ולצלם את מאות סוגי בעלי הכנף שעוברים בשטח השמורה.

צמחי מים צבעוניים, קבעו גם הם את מושבם בביצה והם ממלאים את האזור כולו ומשמשים מאכל לתושביו. לאחר מלחמת ששת הימים, הובאו לאזור גם תאואים (ג'מוסים) בכדי לחסל את קני הסוף שהתפשטו במקום ומנעו את צמיחתם של מינים אחרים.

התאואים נשארו כאן עד היום וניתן לראותם רועים בשטחים הפתוחים של עמק החולה. בשנים האחרונות מבצעת החברה להגנת הטבה ניסיונות להשבת מיני עופות שנכחדו לאזור השמורה, וביניהם העיטם לבן הזנב ועוד מיני ציפורים אחרות.

מה עושים בשמורת החולה?

בשמורת החולה מתקיימות פעילויות רבות שמטרתן לעודד את התיירות באזור ולהכיר בפניכם את הטבע המקסים וההיסטוריה של המקום. בין השאר, הוקמו כאן אתרי צפרות מהם ניתן להביט מקרוב בציפורים השולות דגים וצפרדעים מן הבריכות הקטנות.

אתרים אלה נחשבים לכמה מהמובילים בעולם ולא נדיר לפגוש כאן צלמים מקצועיים שהגיעו לקלוט חסידה או אנפה בעדשת המצלמה.

מידי סוף שבוע, נערכים בשמורת החולה סיורים מודרכים (ללא תשלום) בעקבות הצומח והחי וכן, הותקנו בה שבילי הליכה נוחים, מהם תוכלו להביט היישר אל הסביבה הטבעית והחיים בה.

בנוסף, נערכים בשמורה מבצעים מיוחדים שמטרתם לשקם את המינים שנפגעו מהייבוש או שעזבו את האזור בגינו והמדריכים החביבים ישמחו לשתף אתכם בהתקדמות תהליך השיקום.

אם מעניין אתכם ללמוד קצת על ההיסטוריה הענפה של האזור, על המאבק לשימורו ועל ההבדלים בין אז לעכשיו, היכנסו למרכז המבקרים עופוריה.

במרכז מתקיים מידי שעה מופע מולטימדיה משוכלל עם אפקטים ומשקפי תלת ממד שיציג בפניכם את דרך ההיווצרות של עמק החולה ואת השינויים שעבר במהלך מיליוני השנים.

תכירו מקרוב את בעלי החיים והעופות המקננים ותסיימו בחידון טריוויה קצר לכל המשפחה.

הביאו אתכם צידה לדרך וצאו לאחר המופע לשולחנות וספסלי הפיקניק לארוחה טובה בחיק הטבע, באחת מפינות החן שבלב שמורת הטבע הייחודית של אזור אצבע הגליל.

איך מגיעים לשמורה?

אתם נופשים בראש פינה? המושבה נמצאת במרחק 15 דקות נסיעה בלבד משמורת הטבע.

הדרך הנוחה ביותר להגיע לשמורת עמק החולה מהמושבה ראש פינה: דרך מעלה גיא אוני עולים בזריזות על כביש 90, עוקפים את היישוב איילת השחר וממשיכים צפונה עד ליציאה ימינה לכביש 9119.

נסיעה של כמה דקות על כביש זה תביא אתכם היישר לשער הכניסה לשמורה, בה תוכלו לחנות ללא תשלום בחניה המסודרת.

מתי פתוח וכמה עולה להכנס לשמורה?

  • שעות פתיחה בכל ימות השנה: 8:00-17:00
  • שעות פתיחה בימי שישי וערבי חג: 8:00-15:00
  • הכניסה לשמורה נסגרת שעה לפני שעת הסגירה הרשומה

עלות כרטיס כניסה לשמורת החולה:

  • יחידים: מבוגר 35 ₪, ילד 21 ₪ , אזרח ותיק 18 ₪
  • קבוצה של מעל 30 איש: מבוגר 30 ₪, ילד 18 ₪

טלפון: 04-6937069
פקס: 04-6959602 בקופה השמורה

ליחצו כאן להוספת תגובה
סגורסגור