עמק החולה על המפה - האטרקציה של אצבע הגליל מציעה מגוון אטרקציות לכל המשפחה...
עמק החולה על המפה - האטרקציה של אצבע הגליל
x דיווח על תקלה
תאור תקלה:
שם:
דואר אלקטרוני:
פרסום באתר ראש פינה

עמק החולה - כרטיס ביקור

Hebrew
תאריך: 17/03/2013 13:04   

האם ידעת כי עמק החולה, המהווה את מרבית שטחה של אצבע הגליל, היה בעברו אחד המקווים הגדולים ביותר של מים מתוקים במזרח התיכון? 

האם ידעת כי העמק הוא חלקו הצפוני של בקע הירדן והנו חלק מהבקע הסורי אפריקני?

האם ידעת כי עמק החולה מהווה אטרקציה למאות אלפי תיירים בכל שנה וכי במקום עוברות מיליוני ציפורים נודדות, בדרכם מאירופה לאפריקה ובחזרה?

תנו לנו כמה דקות להכיר ולספר עוד על ההיסטוריה והגיאוגרפיה של העמק הקסום, שבשטחו נמצאת גם שמורת טבע מרתקת. באזור הגיאגרפי של עמק החולה תמצאו את העיר קריית שמונה, את המושבה יסוד המעלה ועוד למעלה מעשרים קיבוצים ומושבים שונים.

אם אתם מתכננים טיול בצפון - באצבע הגליל ובסביבה, בהחלט מומלץ להכיר את שפע האטרקציות שאזור עמק החולה מציע למשפחות, לזוגות ולחובבי טבע בכלל.

ההיסטוריה של העמק הצפוני

בשנות ה-50 יבשה ממשלת ישראל את האגם והביצות באזור, על מנת למנוע מגיפות המועברות מיתושים ולייעד את השטח לחקלאות.

בשנות ה-90 החלה הצפה מחודשת של השטח לאחר שהתברר כי תהליך הייבוש גרם לנזק סביבתי כבד הן לאדמה, הן לצומח והן לחי. כיום, עמק החולה נחשב לאחד ממוקדי תיירות הטבע החשובים ביותר במדינה ולכאן מגיעים מידי שנה מאות אלפי מבקרים מכל רחבי הארץ והעולם.

התהוותו של עמק החולה החלה לפני 5.5 מיליון שנים, כחלק מהתהליכים שהובילו לשבר הסורי-אפריקאי.תצפית לכיוון עמק החולה

טיולים בטבע, אקלים ואטרקציות בעמק החולה

האקלים ואופי האדמה ניקז אל האזור מי גשמים, אשר נקוו ויצרו ערוצי מים רבים ובראשם נהר הירדן אשר מתהווה משלושת הנחלים: דן, שניר וחרמון ונשפך אל ימת הכנרת.

בשל סדקים שנוצרו במהלך מיליוני שנים בקרום כדור הארץ, נובעים בעמק החולה עשרות מעיינות שהגדול מבניהם הוא מעיין עינן (עין מלחה) השוכן לרגל הרי נפתלי וזורם אל שמורת החולה.

מעיינות נוספים אשר ניתן למצוא באזור הם עין תאו, עין אווזים, עין ג'ילבון ועין נוטרה וכן, מקווי מים שהוצפו מחדש בשנות ה-90 כמו אגמון החולה וביצת החולה.

בשל האקלים הנוח, האדמה הפוריה ומקווי המים הרבים, אזור של עמק החולה מאופיין במגוון עצום של בעלי חיים וצמחייה.

סביב האגם והביצות גדלים צמחי מים צבעוניים כמו נופר צהוב ונימפאה כחולה ועל גדות הנחלים צומחים עשרות מינים של עצים רחבי ידיים, קני סוף ארוכים ושיחי פרי.

עולם החי העשיר כולל לא פחות מ-200 מיני ציפורים העוברות כאן בדרכן לארצות החמות, כמו גם מאות מיני דגים, צבים וצפרדעים ואף חיות בר כגון צבאים, חזירי בר ואף שועלים.

פסטיבלי צפרות הנערכים באזור מושכים לכאן תיירים מכל רחבי העולם אשר מגיעים לחזות בנדידת חצי מיליון ציפורים העוצרות כאן למנוחה קצרה ובניהן חסידות, ענפות ועגורים.

עמק החולה הוא גם ביתה של שמורת הטבע הראשונה בישראל, שמורת החולה. אחד המסלולים הפופולאריים בקרב משפחות הוא השביל שסללה החברה להגנת הטבע, אשר אליו מגיעים דרך כביש 90 מראש פינה (לכיוון צפון) או קריית שמונה (דרומה).

אורך הדרך הוא כ-1.5 ק"מ ובמהלכה תעברו על גשרים קטנים מעל מקווי מים, תעברו בנקודת תצפית על החיות בשמורה ובעונות הנדידה תוכלו לראות את אלפי הציפורים שמגיעות או הולכות בדרכן לאפריקה או אירופה.

אם לא מתחשק לכם ללכת ברגל, עמק החולה מציע מגוון אטרקציות למטיילים כמו רפטינג אתגרי או אבובים לאורך הנחלים, מסע טרקטורונים המשלב טבע ואקסטרים וטיולי ג'יפים לכל המשפחה.

אז אם הגעתם לחופשה בצפון, ואתם נופשים בקריית שמונה, ראש פינה או בקיבוצים ובמושבים שבאזור אצבע הגליל, תקפצו ליום טיול מהנה בעמק החולה. העמק מציע נוף יחודי ומסע מרתק בטבע הכי פראי של ארץ ישראל.

ליחצו כאן לקבלת טיפים והמלצות בהתאמה אישית!

קיראו מידע ומאמרים נוספים באתר
שמורת עמק החולה - האם ידעת כי שמורת הטבע הראשונה בישראל נמצאת במרחק 15 דקות נסיעה מראש פינה?
ליחצו כאן להוספת תגובה
סגורסגור