לדעת יותר על ההיסטוריה של ראש פינה: אבני דרך בחיי המושבה ראש פינה עד קום המדינה...
אבני דרך בחיי המושבה ראש פינה עד קום המדינה
x דיווח על תקלה
תאור תקלה:
שם:
דואר אלקטרוני:
פרסום באתר ראש פינה

אבני דרך בחיי המושבה עד קום המדינה

Hebrew
תאריך: 06/02/2013 14:32   

הפיכתה של גיא אוני לראש פינה סימלה תקווה רבה וחזון להפוך את ניסיון ההתיישבות הכושל, להצלחה משגשגת שתהווה גם אבן פינה להתיישבות יהודית נוספת בארץ ישראל.

הקשיים והאתגרים לא דילגו גם על המתיישבים החדשים שנאלצו להתמודד עם קשיים שהערים השלטון העות'מאני לצד קשיים כלכליים.

הברון רוטשילד שלקח בסופו של דבר את ראש פינה תחת חסותו, סייע ליישב ולפתח אותה עד שהפכה למושבה הרביעית בגודלה בישראל ובעלת חשיבות אסטרטגית בהתיישבות בארץ.

חזון המתיישבים בראש פינה

המתיישבים בראש פינה כינו עצמם "החבורה" וקבעו תקנון מחייב להתיישבות החדשה. מטרת ההתיישבות, כפי שהוגדרה על ידם היתה הטבת מצבה החומרי והמוסרי של המושבה על מנת להוות דוגמה ומופת ליהודים מכל העולם ולעודד אותם להגיע וליישב את ארץ ישראל.

בני החבורה ייסדו את המושבה על עקרונות סוציאליים והתחייבו לעבוד ככל יכולתם, בהסכמה הדדית, לטובת הכלל ולדאוג איש לרעהו.

הקשיים והמשברים בתחילת הדרך

בדומה למתיישבים הראשונים על אדמות גיא אוני, גם המתיישבים החדשים שרכשו את האדמות והפכו אותן לראש פינה החלו מלאכתם בהתרגשות ואמונה רבה, אך עד מהרה נתקלו בקשיים ומשברים רבים.

השלטון התורכי החל לאסור כניסת יהודים לארץ ופקד להפסיק את ההתיישבות היהודית וכל פעולה של בניין הארץ.

שוטרים תורכיים הגיעו מצפת לראש פינה על מנת לאכוף את פקודות המושל ולהפסיק את בניית המושבה. השתדלות רבה הביאה לכך שהשלטונות הרשו את המשך הבנייה, בתנאי שיקבלו על עצמם המתיישבים את הנתינות התורכית.אבני דרך בחיי המושבה לפני קום המדינה

המתיישבים המשיכו לבנות את בתיהם ולעבוד את האדמה, וכשהגיע יום החריש הראשון, ב' בטבת, הוא הוכרז כיום חג.

בערבו של יום זה נערכה גם החתונה הראשונה ביישוב. כחלק מחגיגות הוציא אחד מצעירי היישוב אקדח, ירה באוויר והרג בטעות את אחד הפועלים הערבים מצפת שסייעו בבניית הבתים ביישוב והוזמנו לחגיגה.

הפועל היה ממשפחה חשובה מאוד והחמולה אליה היה שייך מיהרה לראש פינה לעשות שפטים במתיישבים היהודים. בזכות יחסיהם הטובים של המתיישבים עם תושבי הכפר ג'עוני, נחלץ לעזרתם שייח הכפר, הסתיר אותם בחצרו והזמין את השוטרים העות'מאניים על מנת למנוע את המקרה.

לבסוף הושתק העניין תמורת תשלום כופר גבוה למשפחה. תשלום הכופר חיסל לחלוטין את קופת המושבה הצעירה שסבלה גם כך מקשיים ומצוקה כספית.

העבודה החקלאית היתה קשה, למתיישבים החדשים לא היה כל ניסיון בעבודת אדמה, כספם אזל כך שלא יכלו לרכוש עוד זרעים, כלים שנדרשו לעיבוד האדמה ולא יכלו להמשיך במלאכת הבנייה ויישוב האדמה.

ראש פינה עוברת לחסות הברון רוטשילד

בנובמבר 1883 נחלץ הברון רוטשילד לעזרת המתיישבים ולקח את ראש פינה תחת חסותו בתמורה להעברת הבעלות על כל אדמות המושבה והמבנים לידיו.

הברון רוטשילד דאג לתשלום החובות שנצברו, דאג להמשך קיומה ולבנייתה של המושבה, הקציב לכל אחת ממשפחות המתיישבים תשלום חודשי קבוע והביא עימו משב רוח של רווחה, תקווה ועידוד למתיישבים.

במימון הברון נרכשו כלי עבודה, נשכרה עזרתם של פועלים שסייעו למתיישבים בבניין בתיהם, בהתקנת תעלות השקיה ובהקמת מוסדות ציבוריים במושבה.

לאורך השנים הוקמו בראש פינה בית כנסת, בית ספר שהיה לבית הספר העברי- לאומי הראשון בגליל, בית מלון שהיה הראשון בגליל, יקב, בית בד, ואף מפעל לייצור חוטי משי שהתבסס על ענף חקלאי חדש שיזם הברון- גידול תולעי משי.

בשנת 1900, בעקבות סכסוכים בין האיכרים לפקידות הברון, העביר הברון רוטשילד את ראש פינה לחסות חברת יק"א, החברה היהודית להתיישבות שהוקמה במקור על ידי הברון הירש במטרה לסייע בהתיישבות יהודים פליטי האימפריה הרוסית וסייעה בהמשך לברון רוטשילד בפיתוח ארץ ישראל.

המעבר לא פגע בהתפתחות המושבה, שהייתה בתחילת המאה העשרים למושבה הרביעית בגודלה בישראל והפכה מקום מרכזי בחיי המתיישבים היהודים בארץ. 

ראש פינה כנקודה אסטרטגית בהתיישבות בארץ ישראל 

עד קום המדינה שימשה ראש פינה בתפקיד מרכזי בהתיישבות היהודית בארץ.

בשנת 1920 היוותה ראש פינה את הבסיס לפעילות ארגון "החלוץ" של יוסף טרומפלדור וחבריו שריכזה צעירים שרצו לעלות לארץ כחלוצים ולהקים צורות התיישבות שיתופיות.

בימי המנדט הבריטי עבר צפונה מראש פינה הגבול עם לבנון, ומזרחה מראש פינה הגבול עם סוריה. ראש פינה שהייתה לנקודה אסטרטגית חשובה שימשה באותם ימים כבסיס להברחת יהודים מסוריה.

עם ריבוי התנועה בגבולות הקימו הבריטים בראש פינה תחנת ביקורת ובניין משטרה שנמסרו לערבים עם סיום המנדט הבריטי והקמת המדינה.

ליחצו כאן להוספת תגובה
סגורסגור