טובא זנגרייה طوبا الزنغرية - ישוב בדואי מזרחית לראש פינה, באזור רמת כורזים...
טובא זנגרייה طوبا الزنغرية - ישוב בדואי מזרחית לראש פינה
x דיווח על תקלה
תאור תקלה:
שם:
דואר אלקטרוני:
פרסום באתר ראש פינה

טובא זנגרייה - כרטיס ביקור

Hebrew
תאריך: 07/03/2013 14:57   

אם הגעתם לאזור הצפון ואתם מחפשים חוויה אותנטית אמיתית, במרחק כמה דקות נסיעה מזרחית למושבה ראש פינה, טובא זנגרייה שברמת כורזים הוא המקום בשבילכם. הביקור ביישוב מעניק חוויה מיוחדת למטיילים בסביבה, ובטח אם אתם רעבים...

בכפר הקטן מתקיימת עד היום מסורת האירוח הבדואי עם קפה חזק ואוכל  גלילי מעולה. האוהל פתוח ומחכה רק לכם, אז עלו על כביש 90 צאו במחלף לכביש 8677 והנה הגעתם לאחד היישובים הבדואים העתיקים בישראל.

טובא זנגרייה הוא יישוב בדואי ברמת כורזים ממזרח לראש פינה, אשר צמח מן הכפר טובא שהוקם בשנת 1908 על ידי חברי השבט הבדואי הקדום 'ערב אל הייב'.

שמו של הכפר הקטן הולך לפניו עוד מתקופת מלחמת השחרור, כאשר הגיע לכאן המפקד יגאל אלון ודיבר אל ליבו של ראש השבט על מנת שיבקש מאנשי הכפר להצטרף לפלמ"ח.

המנהיג נתן את הסכמתו וכך יצאו מטובא 45 לוחמים לשחרר את היישובים הסמוכים, איילת השחר ומחניים. חלקם אף השתתפו במערכה לשחרור העיר חיפה.

מאז ועד היום ידוע הכפר הקטן באחוזי גיוס גבוהים מאוד ובעמדה תומכת ופטריוטית כלפי המדינה ואנשי השלטון.

נכדו של ראש השבט מתקופת הקוממיות, חוסיין אל-הייב, היה אחד המנהיגים האהובים שאל בייתו הגיעו בכבודם ובעצמם רבים ממנהיגי המדינה והמערכות הביטחוניות.

בסך הכל 5,800 תושבים חיים ביישוב אשר רובם שומרים על אורח חיים מסורתי וכמה אף ממשיכים עד היום את עבודתם כרועי צאן.טובא זנגרייה

איפה ישנים בלילה ומה עושים ביום?

אחת האטרקציות המרכזיות של היישוב היא אורחן בדואי מסורתי ובו המבקרים יושבים באוהל, על שטיחים וכריות ומוגשים להם ממיטב מטעמי העדה.

על פי המורשת והמסורת הבדואית, האורח הוא תמיד האדם החשוב ביותר בבית ויש לדאוג לו להרגשה של בן משפחה.

הנוהג הוא לכבד את האורח בקבלת פנים נעימה, באוכל הטוב ביותר, בשתייה ובשיחה טובה.

מקור המסורת מגיע מנדודיה של העדה הבדואית במדבריות העולם, שם היו חיי הנוודים תלויים בנדיבותם של מי שפגשו בדרכם.

האורח מוזמן לשבת בחלק האהל המיועד לאירוח (שהוא גם מקומם של הגברים בשבט) ומיד עם הגעתו יתקיים טקס הקפה והתה המסורתי.

הקפה הוא תמיד טרי, נטחן באותו היום ובכך רוצה לומר המארח כי הוא חולק עמך את אחד הדברים היקרים שיש ברשותו.

התה החזק והמתוק יוגש לאורך כל הביקור, עד אשר יסמן האורח כי סיים, על ידי הפיכת הכוס או הנחה של שתי אצבעות על פתחה. במהלך האירוח נהוג לבדר את האורחים בסיפורים מן ההיסטוריה של השבט או באגדות מרתקות ולעיתים, גם בשירה בדואית מסורתית.

ביישוב הבדואי העתיק הוקמו בשנים האחרונות לפחות 4 מתחמי צימרים חדשים, שמציעים לאורחים ולמטיילים אירוח יחודי במחירים מעולים.

לאוכל בטובא זנגרייה ולאכול טוב!

אטרקציה נוספת המושכת אליה מספר גדול של תיירים היא הקולינריה המיוחדת של האזור.

בטובא זנגריה מספר מסעדות בשרים מעולות, אשר מידי יום מתמלאות בתושבי היישובים הסמוכים, שהגיעו למלא את הבטן באוכל טוב.

בשר כבש הוא החביב ביותר על המארחים ביישוב הבדואי והוא תמיד מוגש בשפע ובצירוף חומוס וטחינה בייצור מקומי וכמובן שפע של סלטים אותנטיים שאי אפשר להפסיק לאכול...

מאכלים מסורתיים נוספים הם המקלובה (תבשיל עוף, אורז וירקות) המג'דרה, עלי הגפן וכמובן, עוגיות מתוקות או בקלוואה לקינוח. כדי להוריד את האוכל צאו להליכה קצרה ונעימה למעיין עין טובים (עין טובא) הנובע בקרבת הכפר.

ליחצו כאן לקבלת טיפים והמלצות בהתאמה אישית למטיילים באזור!

ליחצו כאן להוספת תגובה
סגורסגור